Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Am primit astăzi o scrisoare în poștă ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Am primit astăzi o scrisoare în poștă cum că ...

Bună ziua! Am primit astăzi o scrisoare în poștă cum că am săvârșit o încălcare a normelor de circulație în Austria în data de 30.11.2023. Nu am în plic o poză cu mașina și cu numărul acesteia atașat, nu mi se explică ce exact am încălcat și nici suma contravenției. Scrisoarea este în limba engleză și pe lângă aceasta sunt 2 exemplare de fromular(unul în engleză unul în germană) pe care ar trebui să îl completez pentru identificarea conducătorului auto; mai este menționat faptul că, dacă nu furnizez datele cerute, amendă poate ajunge la 10.000 euro. Menționez că mașina nu a părăsit teritoriul României, nici condusă de mine nici de altă persoană. Cum pot proceda în această situație? Mulțumesc!
Cristina992, utilizator
Este o încercare de înșelăciune, de scam. Dacă știți ca nu a fost mașina ieșita din tara, nu completați și nu plătiți nimic.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Este o încercare de înșelăciune, de scam. Dacă știți ca nu a fost mașina ieșita din tara, nu completați și nu plătiți nimic.

Bună! Scrisoarea este și în limba română (nu engleză cum am precizat dar m-am grăbit și nu am mai putut modifica) și în germană.
Nu voi răspunde acestei scrisori, cu siguranță mașina nu a ieșit din țară. Mulțumesc pentru răspuns!
Ar trebui totuși verificat dacă scrisoarea nu este emisa de o instituție din Austria..Au fost situații frecvente când au fost săvârșite fapte penale ,contravenții în alte tari și au fost oferite datele de identificare aparținând altor persoane .

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Ar trebui totuși verificat dacă scrisoarea nu este emisa de o instituție din Austria..Au fost situații frecvente când au fost săvârșite fapte penale ,contravenții în alte tari și au fost oferite datele de identificare aparținând altor persoane .

Bună, nu am putut atașa poze; v-aș putea contacta pentru o opinie? Mulțumesc!
Sigur ca trebuie văzut în concret documentul și este foarte bine sa consultați un avocat în acest sens.
Dar, întâmplător, am trecut personal printr-o situație de acest gen și am avut și clienți în situații similare, și pot sa va spun ca, chiar și numai în informațiile scurte menționate de dvs în mesaj, sunt numeroase indicii care arata faptul ca mult mai probabil este vorba de inselaciune:
- amenda este în romana - puțin probabil austriecii sa fie asa de galanti cu contravenientii romani. Culmea, amenzile reale sunt în germana, nici măcar în engleza de cele mai multe ori.
- amenda e neclara - "nu mi se explică ce exact am încălcat și nici suma contravenției".
- penalizarea, în schimb, e foarte clara - "mai este menționat faptul că, dacă nu furnizez datele cerute, amendă poate ajunge la 10.000 euro". Suma e exagerat de mare, e doar pentru a speria.
Nu în ultimul rand, vedeți dacă exista stampila pe plic de unde sa rezulte ca acesta a fost trimis din Austria spre Romania.
Ce mai puteți face, dacă aveți disponibilitatea, este sa depuneți o plângere penala pentru înșelăciune, obținerea și folosirea datelor dvs cu caracter personal (de ex. adresa). Sunt multe dosare de acest gen, dar sunt și situații în care faptuitorii sunt identificați. De ex.am avut o situație în care scurgerea de date personale era cauzata de un broker de asigurări.