Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Anuntat angajator de sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Anuntat angajator de sarcina

Buna seara.Sunt insarcinata cu bebe2 si sunt angajata la Primarie ca Asistent personal al primului copil.Am luat adeverinta de la med de familie precum ca sunt insacinata si am inteles ca tb sa fac si o cerere.Ma puteti ajuta cu un model de cerere sau cum sa o fac?Va multumesc
OUG 96/2003
Art. 2
În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite după cum urmează:
.....
c)salariata gravidă este femeia care anunţă în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste această stare;
.......

Asadar, angajatorul trebuie anuntat in scris.

model
www.avocatnet.ro/forum/discu...

[ link extern ] /