Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general despre casare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

despre casare

Buna ziua
Am si eu o intrebare....care e procedura - dpdv juridic pt casare a unor obiecte amortizate? Stiu ca in primul rand - hotararea administratorului, dar apoi? trebuie licitatie si daca nu se vand se casaza? ( e vb de masini care nu se mai pot folosi - sunt bune doar de fier vechi),

Multumesc
dyanap a scris:
.... care e procedura - dpdv juridic pt casare a unor obiecte amortizate? Stiu ca in primul rand - hotararea administratorului, dar apoi? trebuie licitatie si daca nu se vand se casaza? ( e vb de masini care nu se mai pot folosi - sunt bune doar de fier vechi)

Buna ziua,
Trebuie intocmite:
- Referatul de propunere la casare al bunurilor, elaborat de departamentul tehnic (sau cel ce le foloseste)
- Hotararea AGA (daca bunurile sunt in Capit. Social), Hotararea Administratorului (daca bunurile sunt din patrimoniu SC) de aprobare a Referatului de casare;
- Hotararea Administratorului pentru desemnarea Comisiei de casare;
- PV de casare si dezmembrare intocmit de Comisie si de cei care au facut dezmembrarea efectiva;
- vanzare deseuri (eventual prin licitatie, daca AGA sau Adm. a decis astfel).

Cu stima,
Profesionist in insolventa Eugen Marcov