Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general lipsa mijloc fix la inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

lipsa mijloc fix la inventar

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Societatea X a obtinut din productia proprie un nr.de ,,n'' mijloace fixe. Sunt amortizate in procent de 60%. Acum s-a constatat ca lipseste un mijloc fix.Cum as putea sa procedez pt.a-l scoate din evidentele contabile fara a fi imputat,ce implica aceasta din punct de vedere fiscal si care ar fi inregistrarile contabile.
lyly-ana a scris:
Societatea X a obtinut din productia proprie un nr.de ,,n'' mijloace fixe. Sunt amortizate in procent de 60%. Acum s-a constatat ca lipseste un mijloc fix.Cum as putea sa procedez pt.a-l scoate din evidentele contabile fara a fi imputat,ce implica aceasta din punct de vedere fiscal si care ar fi inregistrarile contabile.

Buna ziua,
Daca MF este amortizat incomplet, incercati sa faceti un Proces-verbal de constare a unor defectiuni care-l fac impropriu folosintei, il scoateti din uz si apoi il casati, cu Proces-verbal de casare care, ulterior, se supune aprobarii CA, AGA, dupa caz (Act constitutiv).
Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov