Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am sau nu nevoie de acordul tatălui cand plac din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am sau nu nevoie de acordul tatălui cand plac din tara

Buna ziua.As vrea sa va intreb daca este obligatoriu ca tatăl copilului meu sa isi dea acordul ca eu sa plec cu copilul din tara.Noi am divorțat în 2006 cand copilul avea 8 luni iar custodia lui nu este comuna.Copilul îmi este încredințat doar mie,tatăl nu are nici drept de vizita,nu ii plăteste pensia alimentara,copilul are acum 12 ani.Am vrea să ne stabilim in Germania si intrebarea este daca este obligatoriu ca el sa isi dea acordul.Va multumesc anticipat
O zi bună!
Buna ziua,
DA! este obligatoriu!
Daca refuza atunci va trebui sa va adresati instantei pentru ca aceasta sa pronunte o sentinta care sa-l suplineasca.
Nu trebuie acordul, daca faceti dovada ca minorul v-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă.
Nu aveti nevoie de acordul tatatlui nici sa ii faceti copilului pasaport, nici sa iesiti din tara cu copilul si nici sa va stabiliti cu el in alta tara.
In privinta pensiei, l-ati putea executa silit..
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc frumos ptr raspuns.Eu am citit si pe site-ul poliției de frontieră dar nu eram sigura.Ca sa nu fie probleme ar fii indicat sa traduc decizia de divort si in maghiară?ca in germană oricum o să o traduc..