Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport minor

Buna ziua as dori sa stiu inainte de divort copilul era doar pe numele mamei in certificat fiind o linie la tata, facut pasaportul si au venit in Italia. Dupa divort au dat custodie comuna cu drept de visita si domiciliul stabil la mama. Copilul face scuola in Italia si e resident ar crea sa se duca in Romania cu copilul si sa se reintoarca in Italia dar tatal nu vrea sa ii fava procura el fiind in Anglia recasatorit cum trebuie sa procedeze?
Lina2910, utilizator
Nu are nevoie de acordul tatatlui daca domiciliul copilului e in Italia, daca in hotararea de divort e specificat ca locuieste acolo sau daca aveti pasaport crds pt copil.
gi-jane2, moderator

Lina2910 a scris:

Buna ziua as dori sa stiu inainte de divort copilul era doar pe numele mamei in certificat fiind o linie la tata, facut pasaportul si au venit in Italia. Dupa divort au dat custodie comuna cu drept de visita si domiciliul stabil la mama. Copilul face scuola in Italia si e resident ar crea sa se duca in Romania cu copilul si sa se reintoarca in Italia dar tatal nu vrea sa ii fava procura el fiind in Anglia recasatorit cum trebuie sa procedeze?

Da in Romania la proces a fost specificat ca este in Italia si merge la scuola a avut pasaport facut la varsta de 3 ani dar a expirat copilul avand acum 10 ani
Vedeti daca va descurcati sa ii faceti in baza hotararii, pasaport. Daca nu, va trebui sa va adresati instaneti de judecata sa cereti suplinirea acordului tatalui pt a-i face copilului pasaport.
Intrebati si la politia de frontiera daca va lasa sa iesiti din Romania cu hotararea judecatoreasca. Daca nu e suficient, cand cereti in instata suplinirea acordului, cereti si pt iesirea din tara catre Italia.
Scrieti-i intai tatalui ca aveti nevoie de acordul lui, ca sa aveti proba ca nu vi-l da.
Multumesc mult