avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport minor

Buna ziua as dori sa stiu inainte de divort copilul era doar pe numele mamei in certificat fiind o linie la tata, facut pasaportul si au venit in Italia. Dupa divort au dat custodie comuna cu drept de visita si domiciliul stabil la mama. Copilul face scuola in Italia si e resident ar crea sa se duca in Romania cu copilul si sa se reintoarca in Italia dar tatal nu vrea sa ii fava procura el fiind in Anglia recasatorit cum trebuie sa procedeze?
Ultima modificare: Luni, 10 Februarie 2020
Lina2910, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lina2910 , utilizator 10:26, 11 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are nevoie de acordul tatatlui daca domiciliul copilului e in Italia, daca in hotararea de divort e specificat ca locuieste acolo sau daca aveti pasaport crds pt copil.
Ultima modificare: Luni, 10 Februarie 2020
gi-jane2, moderator


Lina2910 a scris:

Buna ziua as dori sa stiu inainte de divort copilul era doar pe numele mamei in certificat fiind o linie la tata, facut pasaportul si au venit in Italia. Dupa divort au dat custodie comuna cu drept de visita si domiciliul stabil la mama. Copilul face scuola in Italia si e resident ar crea sa se duca in Romania cu copilul si sa se reintoarca in Italia dar tatal nu vrea sa ii fava procura el fiind in Anglia recasatorit cum trebuie sa procedeze?

Da in Romania la proces a fost specificat ca este in Italia si merge la scuola a avut pasaport facut la varsta de 3 ani dar a expirat copilul avand acum 10 ani
Vedeti daca va descurcati sa ii faceti in baza hotararii, pasaport. Daca nu, va trebui sa va adresati instaneti de judecata sa cereti suplinirea acordului tatalui pt a-i face copilului pasaport.
Intrebati si la politia de frontiera daca va lasa sa iesiti din Romania cu hotararea judecatoreasca. Daca nu e suficient, cand cereti in instata suplinirea acordului, cereti si pt iesirea din tara catre Italia.
Scrieti-i intai tatalui ca aveti nevoie de acordul lui, ca sa aveti proba ca nu vi-l da.
Multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. am o cumnata care este in spania cu băiatul care ... Apmiha Apmiha Buna seara. Am o cumnata care este in Spania cu băiatul care face 14 ani și trebuie să ii facă primul buletin. Este divorțată de tatăl copilului, acesta ... (vezi toată discuția)
Unde este dreptul minorului de 6 ani ? damatteo damatteo Prin hotărâre judecătorească minorul vine incredințat mamei , iar amândoi ( mamă si copil ) au rezidență in Italia . Se duc in România iar la ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru scoaterea minorului din romania! Corina71 Corina71 Buna ziua, ma numesc Corina. Sunt divortata si am un copil de 11 ani. Recent am decis sa ma recasatoresc cu o persoana care locuieste in Australia. Baiatul meu ... (vezi toată discuția)