Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescriere amenda contraventionala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescriere amenda contraventionala

Am primit astazi 30.08.2017, inmanat de un agent de politie, procesul verbal incheiat in data 24.06..2017 pentru o amenda contraventionala. Din cate am intelea termenul de luare la cunostinta este de 2 luni de la data incheierii PV, in caz contrar se prescrie. Intrebarile mele ar fi:
1 este considerata amenda prescrisa?
2 daca da, ce pasi pot face in continuare pentru a oficializa aceasta prescriere?

Va multumesc,
Radu
Radu d., utilizator
Trebuie să formulați plângere contravențională și să invocați prescripția executării sancțiunilor contravenționale.
Articolul 14 din OG 2 /2001 privind regimul juridic al contravenţiilor
(1) Executarea sancţiunilor contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancţiunii.
(2) Prescripţia executării sancţiunilor contravenţionale poate fi constatată chiar şi de instanţa învestită cu soluţionarea plângerii contravenţionale.