Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna ziua, am primit azi prin posta un proces verbal ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna ziua, am primit azi prin posta un proces verbal de la politia ...

buna ziua,
am primit azi prin posta un proces verbal de la politia locala prin care ma informeaza ca in data de 15.12.2020 am parcat neregulamentar si abia azi a venit instintarea. se poate face contestatie dupa 3 luni?
OG nr.2/2001:

Art. 14. -(1) Executarea sancţiunilor contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancţiunii.
(2) Prescripţia executării sancţiunilor contravenţionale poate fi constatată chiar şi de instanţa învestită cu soluţionarea plângerii contravenţionale.
Nu e chiar asa, cu cele 2 luni.

Articolul 13 din OG2 /2001
(1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.

Deci e foarte posibil sa nu se fi prescris, depinde când a fost aplicată sancțiunea.

Data săvârșirii nu e totuna cu data aplicării sancțiunii.
latka, moderator
data emiteri procesului verbal de amenda este 15.12.2020
Atunci inseamna ca puteti cere in plingerea contraventionala ca instanta sa constate prescrierea, termenul de 2 luni fiind depasit.