avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deducere personala angajat divorțat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deducere personala angajat divorțat

Buna ziua,
Am un angajat care a divortat, plateste pensie alimentara pt copil.
Beneficiaza de deducere pt copilul minor?
Multumesc.
Diana.
Cel mai recent răspuns: cdcd , utilizator 19:28, 31 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru copilul minor provenit din căsătorii anterioare, dreptul la deducerea personală revine părintelui căruia i-a fost încredinţat copilul şi unuia dintre soţi care formează noua familie.
Ultima modificare: Joi, 31 August 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere suplimentara adacris adacris Buna ziua, intrebarea mea este: pentru un angajat care plateste pensie alimentara , noi ca angajator putem sa-i acordam deducerea suplimentara pt aceiasi copii ... (vezi toată discuția)
Se acordă deducere personală pentru părintele nerezident? mihaela rafaela mihaela rafaela Bună ziua, soțul meu are un minor de 7 ani dintr-o căsătorie anterioară și acesta este încredințat mamei acestuia. Poate soțul meu să beneficieze de ... (vezi toată discuția)
Deducere copil minor Costy S Costy S Copilul (minor) sotiei mele, provenit dintr-o casatorie anterioara are dreptul la deducere personala? (vezi toată discuția)