avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Sediu social în locuință mixtă, fără ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Sediu social în locuință mixtă, fără desfășurare de activitate economică

Buna ziua!
Am o firma cu sediul in apartament.
Nu desfasoara activitate economica la sediu.
Doresc ca in locul contractului de comodat sa fac contract de inchiriere,
fara ca firma sa suporte cheltuielile cu utilitatile ( platind chirie si atat).
Din punct de vedere fiscal proprietarul apartamentului se inregistreaza cu contractul de chirie si plateste 16% impozit venit si 5.5 sanatatea.
Impozitul pe cladire este influentat de acest contract de inchiriere?
Ce obligatii are firma ( merge la spit ptr inregistrare contract, etc ) , are taxe de platit suplimentare ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: median.c , utilizator 14:14, 15 Octombrie 2017
trasnitu mihaela a scris:

Buna ziua!
Am o firma cu sediul in apartament.
Nu desfasoara activitate economica la sediu.
Doresc ca in locul contractului de comodat sa fac contract de inchiriere,
fara ca firma sa suporte cheltuielile cu utilitatile ( platind chirie si atat).
Din punct de vedere fiscal proprietarul apartamentului se inregistreaza cu contractul de chirie si plateste 16% impozit venit si 5.5 sanatatea.
Impozitul pe cladire este influentat de acest contract de inchiriere?
Ce obligatii are firma ( merge la spit ptr inregistrare contract, etc ) , are taxe de platit suplimentare ?
Va multumesc.


In cazul in care firma isi deduce cheltuielile cu utilitatiile impozitul se va majora pentru suprafata folosita in scop nerezidential. Daca acesta este cazul dv va fi nevoie da obtineti un raport de evaluare pentru suprafata folosita in scop nerezidential

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitarea cladirilor in 2016 ioanamircea ioanamircea In anul 2010 am cumparat un apartament in bloc, pe care il folosesc atat cu destinatie rezidentiala, cat si ca sediu social al PFI-ului prin care prestez ... (vezi toată discuția)
Deducere chirie sediu social dpacks dpacks Buna ziua, am un PFA fara punct de lucru declarat (programator), si un contract de chirie intre PFA si o persoana fizica pentru inchirierea in favoarea PFA a ... (vezi toată discuția)