Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program mai scurt la serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program mai scurt la serviciu

Buna ziua,

As dori ca o data pe saptamana sa dau drumul la unul din angajati (prin rotatie) mai devreme cu 2 ore sa plece acasa. Va rog imi puteti spune cum va trebui sa pontez oamenii care o sa beneficieze de aceste ore libere in conditiile in care programul acum este 8-17 in asa fel incat sa fie legal dar nici sa nu i se scada din salariu pentru ca a plecat mai devreme.

Multumesc,
O zi buna,
Ii puteti pune pe salariati sa faca cererede invoire, invoire care poate fi platita.
Multumesc pentru sfat, daca ii pun sa faca aceasta cerere, cand trebuie sa le fac pontajul o sa trec programul normal 8-17, sau programul redus 8-15?
Program normal se trece in pontaj.
Multumesc mult, va doresc o Duminica placuta.