Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marire de salariu (ceruta legal).
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marire de salariu (ceruta legal).

Buna ziua,

Am gasit in ROI urmatorul paragraf:

"1. REGULI PRIVIND RESPECTAREA PRINCIPIULUI NEDISCRIMINARII SI AL INLATURARII ORICAREI FORME DE INCALCARE A DEMNITATII/ EGALITATEA DE SANSE INTRE FEMEI SI BARBATI

Angajatorul promoveaza egalitatea de sanse si de tratament intre toti salariatii sai indiferent de sex, rasa, culoare, religie, incapacitate fizica, nationalitate, varsta si orientare sexuala.

Angajatorul asigura accesul nediscriminatoriu la:

- venituri egale pentru munca de valoare egala;".

La angajatorul meu, pe acelasi post, la aceiasi agentie, cu acelesi atributii, cu acelasi target, salariile sunt diferite.
Nu vorbim de alt oras, de marimea agentiei, de deparatmente diferite, vorbim de colegul de "banca" (birou).
Mentionez ca indifferent de target nu target nu lucram pe commission. Avem salariile fixe dar diferite.

Si printr-un facut eu sunt angajatul cu cea mai mare vechime in agentie, cu rezultate mai bune (nu cu mult peste media agentiei), dar cu cel mai mic salariu de pe departamentul meu.

As putea sa cer o marire de salariu, legala, pe criteriul din ROI?

Multumesc.

Puteti solicita o majorare a salariului , dar nu exista si obligatia angajatorul de a va accepta o astfel de cerere.
Cornel Vasile a scris:

Puteti solicita o majorare a salariului , dar nu exista si obligatia angajatorul de a va accepta o astfel de cerere.

Asta nu inseamna ca se incalca ROI care are rol de reglementare.
edward_zone, utilizator
Nu cred ca se incalca, intrucat in Codul Muncii se prevede clar ca salariul se negocieaza.

Prin urmare, daca s-a semnat un c.i.m. , inseamna ca partile au fost de acord cu clauzele mentionate in acesta.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Credeti ca angajatorul poate face dovada negocierii?
Aceasta nu exista.
Eu consider o discriminare clara:
""Angajatorul asigura accesul nediscriminatoriu la:
- venituri egale pentru munca de valoare egala"".
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nici nu cred ca trebuie facuta dovada, atat timp cat ati semnat c.i.m.