avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare sau nu?

Buna ziua,

Se poate considera discriminare pe criteriu de sex acordarea de bonusuri pe acest considerent?

Din cautarile mele, art. 7 din legea 202/2002 precizeaza urmatoarele:

"ART. 7
(1) Prin egalitatea de sanse si de tratament între femei si barbati în relatiile de munca se
întelege accesul nediscriminatoriu la:

g) beneficii, altele decât cele de natura salariala, precum si la sistemele publice si
private de securitate sociala;"

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:57, 6 Martie 2018
Da, se poate considera discriminare daca o persoana nu beneficiaza de bonusuri pe criteriu de sex,
Adica bonusurile acordate de 8 martie doar femeilor, poate fi considerata o forma de discriminare? Este bun articolul de lege pe care ma bazez?

Cornel Vasile a scris:

Da, se poate considera discriminare daca o persoana nu beneficiaza de bonusuri pe criteriu de sex,

Principiul egalităţii şi nediscriminării este încălcat în situaţia acordării de către angajator de cadouri femeilor cu ocazia zilei de 8 martie. (Costel Gîlcă, Încălcarea principiului nediscriminării, prevăzut de Codul muncii, prin dispoziţiile Codului fiscal, în Revista română de dreptul muncii nr. 4/2005, p. 79-87)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marire de salariu (ceruta legal). edward_zone edward_zone Buna ziua, Am gasit in ROI urmatorul paragraf: \"1. REGULI PRIVIND RESPECTAREA PRINCIPIULUI NEDISCRIMINARII SI AL INLATURARII ORICAREI FORME DE ... (vezi toată discuția)
Regulament de ordine interioara cameliaborangic cameliaborangic Buna ziua, In urma cu cateva zile am avut 2 controale de la Inspectia Muncii: unul pe protectia muncii si altul pe resurse umane. La cel de resurse umane ni ... (vezi toată discuția)
Salariu diferit acelasi post roxanika24 roxanika24 Buna, Va rog sa ma indrumati cu privire la urmatoarea situatie in care ma aflu si care ma deranjeaza de o perioada de vreme: Sunt angajata pe postul de ... (vezi toată discuția)