Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare sau nu?

Buna ziua,

Se poate considera discriminare pe criteriu de sex acordarea de bonusuri pe acest considerent?

Din cautarile mele, art. 7 din legea 202/2002 precizeaza urmatoarele:

"ART. 7
(1) Prin egalitatea de sanse si de tratament între femei si barbati în relatiile de munca se
întelege accesul nediscriminatoriu la:

g) beneficii, altele decât cele de natura salariala, precum si la sistemele publice si
private de securitate sociala;"

Multumesc
Da, se poate considera discriminare daca o persoana nu beneficiaza de bonusuri pe criteriu de sex,
Adica bonusurile acordate de 8 martie doar femeilor, poate fi considerata o forma de discriminare? Este bun articolul de lege pe care ma bazez?

Cornel Vasile a scris:

Da, se poate considera discriminare daca o persoana nu beneficiaza de bonusuri pe criteriu de sex,

Principiul egalităţii şi nediscriminării este încălcat în situaţia acordării de către angajator de cadouri femeilor cu ocazia zilei de 8 martie. (Costel Gîlcă, Încălcarea principiului nediscriminării, prevăzut de Codul muncii, prin dispoziţiile Codului fiscal, în Revista română de dreptul muncii nr. 4/2005, p. 79-87)