Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întrebare succesiune complicată: cum se poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întrebare succesiune complicată: cum se poate împărți un imobil cu două succesiuni nedezbătute?

Buna ziua,
Situatia mea este urmatoarea: bunicul meu a decedat in decembrie 2015, iar apoi in martie 2017 am pierdut-o pe mama mea, fiica acestuia.
Familia mea trebuie sa faca succesiunea dupa bunicul meu decedat pe al carui nume este o casa de doua etaje (la momentul acesta la etajul 1 locuieste bunica mea impreuna cu fiul ei si sotia acestuia si la etajul 2 locuiesc eu si tatal meu).
Conform succesiunii trebuie ca aceasta casa sa se imparta in anumite procente intre noi (bunica mea, unchiul meu, eu si tata) ceea ce nu este ok pentru niciunul dintre noi, scopul fiind ca fiecare dintre cei doi copii (unchiul meu si mama mea (tinand cont de situatie - eu si tatal eu ca mostenitori) sa aiba un etaj fiecare.
Intrebarea mea este care este cea mai simpla maniera prin care putem ajunge la intelegerea ca etajul de jos sa fie tot pe numele unchiului meu si etajul de sus pe numele meu si al tatalui meu, adica asa cum si locuim la acest moment?
Admin, administrator
Se va realiza dezbaterea succesorala , dupa bunicul dumneavoastra.

Inteleg ca imobilul casa de locuit este bun propriu al bunicului dumneavoastra.

Succesori, dupa decesul bunicului dumneavoastra, sunt urmatorii : sotia supravietuitoare si descendentii.

Acceptarea succesiunii este una tacita, implicita, cand este lasata sa se intrevada vointa de a succede.

Acceptarea mostenirii ( act ce vizeaza intreaga mostenire ) este expresa, cand rezulta dintr-o declaratie notariala.

Sotia supravietuitoare are o cota de 1/ 4 din bunul indiviz.

Acceptarea succesiunii se realizeaza in termen de 1 an, termne ce curge de la deces.

Copiii au o cota succesorala de 3/4 .

Fiecare dintre succesori are 3/ 8.

Partajarea poate fi facuta pe cale notariala.

Dumneavoastra puteti sa ii despagubiti pe celeilati, pentru a avea in proprietate un etaj.

Altminteri, investiti instanta de judecata, daca apar disensiuni.

Succes.

Trebuie dezbătute cele 2 succesiuni, după bunic și mama.
Ulterior moștenitorii pot încheia un act de partaj voluntar prin care urmează a-si împărți imobilul la modul concret, fizic. Unchiul va rămâne cu etajul 1, iar dvs cu etajul 2.

-înlocuire cuvânt nimic (autocorect) cu bunic-
Admin, administrator