Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Intervenient
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Intervenient

Buna ziua,
Anul trecut am fost implicata intr-un accident auto destul de grav. Sotul meu conducea,, nu a fost vina lui, si in masina se mai aflau inca trei persoane. Dupa un an in care s-a judecat cazul, procurorul a dispus clasarea dosarului. Cei care erau in masina, fiind raniti si cu zile de spitalizare, au decis, la incheierea dosarului, sa deschida proces civil impotriva societatii de asigurare, pentru despagubiri. Sotul meu este chemat acum ca interveninet in acest proces.
Intrebarea mea este daca ar trebui sa avem motive de ingrijorare, daca va trebui sa platim noi vreun ban ca despagubire, desi s-a dovedit ca accidentul s-a produs in urma unui caz fortuit. Mentionez ca in accident nu au fost implicate alte masini.
Cei din masina sunt reclamanti, societatea de asigurari este paratul, iar sotul meu este intervenient. Obiectul: actiune în daune delictuale
IBRE, utilizator
Buna ziua,

Fara consultarea dosarului nu se pot formula presupuneri. Daca deja sunteti in proces puteti sa va intrebati avocatul.
Dvs spuneti ca sotul dvs nu a fost vinovat de accident desi el s-a produs. Cine a fost vinovat ?