Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Soțul meu a fost internat după un accident rutier, ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Soțul meu a fost internat după un accident rutier, el fiind pasager. De ce i se cer cheltuielile de spitalizare?

Bună seara ! Soțul meu , in urma cu 1 an si 8 luni a , avut accident un rutier. A fost dus la spital si operat la femur (tija medulara) , mana rupa fiind bagata in gips , cusut la cap si gat si alte lovituri . La 2 săptămâni dupa externare am primit un plic acasa ca avem de plata 3000 lei , spitalizarea. Menționez ca el lucrează cu carte de muncă si nevinovat in ceea ce priveste accidentul (a fost pasager dreapta) . Faza este ca acum o saptamana a primit citatie acasă de la tribunal ca este dat in judecată de spital pentru neplata spitalizarii. A mai trecut cineva printr-o situație asemanatoare? (Există documente la poliție din care rezulta ca este nevinovat )Multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
Buna seara, din situatia descrisa de dvs. rezulta ca in calitate de beneficiar al servicciilor medicale, sotul dvs., va fi obligat sa plateasca cheltuielile de recuperare in calitate de titular al acestei obligatii. Acest lucru este perfect legal cu discutiile care se pot face tinand cont de eventuala ca.litate de asigurat a dansului. Vinovatia sub aspectul unei eventuale raspunderi penale si/civile urmare a accidentului produs nu intereseaza si nu influenteaza relatia juridica dintre sotul dvs-beneficiar al serivciilor medicale si spitalul/prestator al serviciilor medicale.

Pentru a recupera eventuale astfel de cheltuieli in functie de circumstantele producerii accidentului, sotul dvs. trebuie sa se indrepte impotriva celui vinovat de producerea prejudiciului in vederea recuperarii acestuia prin atragerea raspunderii civile delictuale. Spitalul nu are nicio treaba cu cel care a produs accidentul.

Manuela Rășină, administrator
Doamna Flori92, sotul dvs. a formulat plangere de tragere la raspundere penala impotriva celui vinovat? Daca da, care este stadiul dosarului penal? Daca aveti dovada vinovatiei conducatorului auto, invocati prin intampinare la cererea de chemare in judecata "lipsa calitatii procesual pasive" a sotului. Aratati ca soc. de asigurare RCA a celui vinovat de producerea evenimentului rutier este obligata sa plateasca SINGURA si cheltuielile de spitalizare. Atasati acte prin care dovediti vinovatia conducatorului auto, polita RCA a auto condus de el. Solicitati in subsidiar, daca nu se admite exceptia, chemarea in garantie (printr-o cerere) a societatii RCA a vinovatului, aratand polita.
Diana Cioroiu, Avocat
Bună ziua! Da, a formulat plângerea de tragere la răspundere penala impotriva vinovatului, dosarul a fost acceptat pentru a fi judecat ! Din ancheta poliției a rezultat ca șoferul mașinii in care se afla soțul in momentul accidentului este singurul vinovat ! Noi am fost despăgubiti cu suma de 47000 lei (atât a ramas partea noastra, totalul a fost de 75000lei) (sotul a , a avut 110 zile de îngrijiri medicale) de catre polița lui de asigurare. Am întrebat medicul in spital înainte de externare, dacă suntem obligați sa plătim spitalizarea in caz ca o sa vina vreun plic acasă
Ca avem de plată, si a spus ca nu , cel vinovat de accident este obligat sa plătească. Apoi am întrebat si pe domnul polițist care s-a ocupat de dosar si am primit acelasi răspuns si din partea dânsului. Din aceste motive nu am achitat noi spitalizarea
, si acum pe 27 februarie trebuie sotul sa se prezinte la tribunal la procesul intentat de spitalul municipal Craiova

-Eliminare citat. Vă rog apăsați pe Răspunde, nu pe Citează, când postați un răspuns. Mulțumesc-
Manuela Rășină, administrator
Bună ziua! Da, a formulat plângerea de tragere la răspundere penala impotriva vinovatului, dosarul a fost acceptat pentru a fi judecat ! Din ancheta poliției a rezultat ca șoferul mașinii in care se afla soțul in momentul accidentului este singurul vinovat ! Noi am fost despăgubiti cu suma de 47000 lei (atât a ramas partea noastra, totalul a fost de 75000lei) (sotul a , a avut 110 zile de îngrijiri medicale) de catre polița lui de asigurare. Am întrebat medicul in spital înainte de externare, dacă suntem obligați sa plătim spitalizarea in caz ca o sa vina vreun plic acasă
Ca avem de plată, si a spus ca nu , cel vinovat de accident este obligat sa plătească. Apoi am întrebat si pe domnul polițist care s-a ocupat de dosar si am primit acelasi răspuns si din partea dânsului. Din aceste motive nu am achitat noi spitalizarea
, si acum pe 27 februarie trebuie sotul sa se prezinte la tribunal la procesul intentat de spitalul municipal Craiova
Nu comentez despre suma de despagubire cuvenita...foarte bine ca ati mers pentru formularea plangerii. Faceti ce v-am spus mai sus in dosarul prezent-depuneti intampinare prin care aratati lipsa calitatii procesual pasive , aratati raspunderea vinovatului in producerea accidentului, si raspunderea civila a societatii Rca a celui vinovat,aratand care este.