avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Impozitare pensii de la 01.01.2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Impozitare pensii de la 01.01.2010

Buna ziua,

Este adevarat ca se vor majora contributiile la asigurarile de sanatate la 5,5%, incepand cu data de 01.01.2010, pentru toate pensiile, chiar si cele mai mici de 1000 lei?
Cel mai recent răspuns: zbaiceanu , utilizator 15:06, 12 Octombrie 2009
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
cat este impozitul acum pentru o pensie de 1000 lei?
Si inca o intrebare: se impoziteaza numai ce depaseste 1000 lei sau toata pensia?
de ex. : daca cineva are pensia 1200 lei i se opreste impozit la 1200 lei sau la 200 lei?
Pentru suma ce depaseste 1000 ron se calculeaza contributia sanatate, se scade si aceasta suma si se aplica 16%
La 200 lei se calculeaza sanatatea se scade aceasta contributie din 200 si la suma ramasa se aplica 16%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinere cass din pensii un roman un roman bine v-am regasit ! Din comunitatea noastra a pensionarilor am aflat ca pensionarii cu pensii mai mari de 740 roni carora li s-a aplicat poprirea de ... (vezi toată discuția)
Contributii asigurari de sanatate lemia50 lemia50 Cum se calculeaza contributia de 5,5%aplicata pensiilor ?Deex.pentru o pensie de 1200 lei procentul se calculeaza pe toata pensia sau pe diferenta dintre 1200 ... (vezi toată discuția)
Impozit și cas la pensie gelu0808 gelu0808 Buna ziua. Dacă mi-a fost reținut impozit și CAS din salariu timp de 30 de ani, de ce se continua impozitarea și retinerea CAS la pensie dacă se ... (vezi toată discuția)