Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Impozitare pensii de la 01.01.2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Impozitare pensii de la 01.01.2010

Buna ziua,

Este adevarat ca se vor majora contributiile la asigurarile de sanatate la 5,5%, incepand cu data de 01.01.2010, pentru toate pensiile, chiar si cele mai mici de 1000 lei?
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
cat este impozitul acum pentru o pensie de 1000 lei?
Si inca o intrebare: se impoziteaza numai ce depaseste 1000 lei sau toata pensia?
de ex. : daca cineva are pensia 1200 lei i se opreste impozit la 1200 lei sau la 200 lei?
Pentru suma ce depaseste 1000 ron se calculeaza contributia sanatate, se scade si aceasta suma si se aplica 16%
La 200 lei se calculeaza sanatatea se scade aceasta contributie din 200 si la suma ramasa se aplica 16%