avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... contributii asigurari de sanatate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

contributii asigurari de sanatate

Cum se calculeaza contributia de 5,5%aplicata pensiilor ?Deex.pentru o pensie de 1200 lei procentul se calculeaza pe toata pensia sau pe diferenta dintre 1200 si 740? Ce numar are ordonanta sau legea care stabileste modalitatea de calcul? multumesc.
Cel mai recent răspuns: simpatyk , utilizator 20:27, 19 Ianuarie 2011
1. Contributia de 5,5% se calculeaza asupra intregii pensii. Daca dupa retinerea acestei contributii ramane o pensie mai mica de 740 lei atunci se acorda pensia de740 lei (adica se retine mai putina contributie).
2. Daca vreti sa va documentati cititi Codul fiscal actualizat la zi.
Buna seara
Eu cred ca asta este discriminare.
Trebuia sa se aplice contributia de 5,5% numai pentru suma ce depasea 740 lei in sus.
Atata timp cat pt suma de 740 nu se aplica ,si numai daca depasesti si ai ex 1000 lei ati opreste 55lei pt CAS .
Ce vina are un pensionar care are stagiul complet si e la limita de varsta si are 988 ai ia 5,5% pe toata suma si la altu care nu a muncit atat si nu are stagiul complet nu ai ia ca este sub 740 .
Vreau o parere eu as da in judecata daca as avea vreo sansa???.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinere cass din pensii un roman un roman bine v-am regasit ! Din comunitatea noastra a pensionarilor am aflat ca pensionarii cu pensii mai mari de 740 roni carora li s-a aplicat poprirea de ... (vezi toată discuția)
Retinerea cass din pensiile peste 740 lei ilie0001 ilie0001 Doresc sa imi confirmati daca in conf. cu art.296 p.9 din codul fiscal modificat pri OUG nr. 117/2010 , baza lunara de calcull a contributiei de asigurari ... (vezi toată discuția)
Impozit pe pensie suciugeorgeta suciugeorgeta Unui pensionar cu handicap grav i se opreste impozit pe pensie? (vezi toată discuția)