avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pt taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pt taxa de succesiune

Taxa de succesiune la cat termen se face si daca frati mei deschide taxa de succesiune an lipsa mea ce se antampla
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 18:08, 13 Octombrie 2017
Buna ziua,
1. Acceptarea succesiunii se face, in termen de un an, la orice notar. Daca ati acceptat succesiunea nimeni nu va mai poate scoate din drepturile succesorale.
2. Daca incepe dezbaterea succesiunii si nu sunteti prezent, se poate dezbate si va veti primi, in mod normal, cota ce va revine.
Daca aveti indoieli formulati acceptarea succesiunii la un notat si nu mai puteti fi scos din drepturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschidere succesiune marcelutza marcelutza Buna ziua, Am nevoie de ajutor: Mama mea a decedat de 2 luni.Suntem 2 frati ,iar dupa mama a ramas un apartament si un teren arabil.Intrebare: -in cit timp ... (vezi toată discuția)
Actiune succesorala Geoblanaru Geoblanaru Buna ziua.Intentionez sa deschid o actiune succesorala pentru dobandirea terenului si casei tatalui meu decedat cu mai bine de 10 ani in urma,astfel am vorbit ... (vezi toată discuția)
Moștenire Maria010998 Maria010998 Bună ziua! Dacă părinții mei au murit acum 35 de ani si eu și fratele meu nu am dezbătut moștenirea atunci dar el nu a avut pretenții atunci, eu am ... (vezi toată discuția)