Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire

Bună ziua! Dacă părinții mei au murit acum 35 de ani si eu și fratele meu nu am dezbătut moștenirea atunci dar el nu a avut pretenții atunci, eu am stat de atunci în casă părintească, mai poate acum sa aibă pretenții la moștenire?
Menționez că nu am acte pe casă și pământ.
Buna seara,
Da, atata timp cat nu s-a dezbatut succesiunea ambii aveti aceleasi drepturi.
Chiar daca eu am platit impozitul și taxele?
Dreptul la mostenire nu isi are izvorul in faptul ca ati achitat taxe...
Dacă vreți să il înlăturați de la.mostenire va sugerez sa va căutați avocat foarte bun pentru a va judeca foarte bine.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Formulati actiune in instanta prin sa solicitati dezbaterea succesiunii si constatarea faptului ca fratele dvs. nu a acceptat mostenirea in termenul legal.
Din ceea ce ati relatat, rezulta ca dvs. ati acceptat in mod tacit succesiunea prin faptul ca ati locuit in casa mostenita si ati platit impozit, insa pentru a vi se recunoaste calitatea de unic mostenitor si a deveni proprietar asupra bunurilor care compun masa succesorala trebuie sa va adresati instantei de judecata.
Vă mulțumesc mult pentru răspunsuri și sfaturi.