Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua! Copilul s-a nascut pe 4 octombrie 2017 si eu nu mai lucrez de pe 18 octombrie 2016. Pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului?
Cu ce articol ati terminat contractul de munca? Ati fost in somaj?

Aici puteti regasi mai multe detalii despre indemnizatia de crestere a copilului:
[ link extern ] >
Alina Tomescu, Consultant resurse umane
Decizia de incetare a contractului individual de munca...Avand in vedere dispozitiile art. 55 litera “b” din Codul Muncii - Legea 53/2003.
Nu am fost in somaj.
Perioada eligibila pentru CCC : noiembrie 2015 - octombrie 2017

In aceasta perioada pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC , trebuie sa aveti realizate venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit timp de cel puţin 12 luni .

Inainte de 18 octombrie 2016 ce statut ati avut ? Daca ati fost salariata, de cand ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am fost angajata la aceeasi societate de pe 5 septembrie 2014 pana pe 18 octombrie 2016.
Aveti exact 12 luni , ceea ce inseamna ca puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic