avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua! Copilul s-a nascut pe 4 octombrie 2017 si eu nu mai lucrez de pe 18 octombrie 2016. Pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului?
Cel mai recent răspuns: Iulia.Cosa , utilizator 17:54, 16 Octombrie 2017
Cu ce articol ati terminat contractul de munca? Ati fost in somaj?

Aici puteti regasi mai multe detalii despre indemnizatia de crestere a copilului:
[ link extern ] >
Ultima modificare: Luni, 16 Octombrie 2017
Alina Tomescu, Consultant resurse umane
Decizia de incetare a contractului individual de munca...Avand in vedere dispozitiile art. 55 litera “b” din Codul Muncii - Legea 53/2003.
Nu am fost in somaj.
Perioada eligibila pentru CCC : noiembrie 2015 - octombrie 2017

In aceasta perioada pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC , trebuie sa aveti realizate venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit timp de cel puţin 12 luni .

Inainte de 18 octombrie 2016 ce statut ati avut ? Daca ati fost salariata, de cand ?
Ultima modificare: Luni, 16 Octombrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am fost angajata la aceeasi societate de pe 5 septembrie 2014 pana pe 18 octombrie 2016.
Aveti exact 12 luni , ceea ce inseamna ca puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Ultima modificare: Luni, 16 Octombrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de indemnizația pentru cresterea copilului Persidaalexandra Persidaalexandra Buna as vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizația pentru cresterea copilului daca am fost asistent personal după o persoană cu dizabilitati timp de ... (vezi toată discuția)
Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului? valieu valieu o sa nasc undeva prin septembrie 2012 dar cele 12 luni anterioare sunt cam problematice.pe luna octombrie 2011 am apucat sa muncesc 3 zile si am inteles ca se ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil Lps ped Lps ped Buna ziua! Va prezint situatia urmatoare: Am lucrat, dupa cum urmeaza: 15 sept. 2015-15 iun. 2016 15 sept. 2016 -16 iun. 2017 Acum voi avea contract tot ... (vezi toată discuția)