Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... avocat din oficiu pentru minor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

avocat din oficiu pentru minor

Buna ziua,
Baiatul meu este minor si este parte vatamata intr-un proces de talharie calificata. A fost citat sa se prezinte la proces in luna noiembrie. Noi nu mai locuim in Romania, iar el se afla in tara pe termen limitat. Are dreptul la a solicita un avocat din oficiu? Pot efectua eu cererea in numele lui? Se poate trimite pe mail la judecatorie? Va multumesc. C. Moldoveanu
Dacă este minor instanta dispune din oficiu numirea unui apărător.
multumesc pentru raspuns. numai bine!
Buna ziua din nou,
In cazul in care nu doresc ca el sa se prezinte la proces, ce se poate intampla? Eu nu sunt acolo sa il insotesc. Cei care l-au atacat si l-au talharit pot avea rude care se prezinta la proces. Cine imi garanteaza protectia lui dupa ce el iese din sala/din cladirea Judecatoriei?? Nu stiu cum ar trebui sa procedez. Va multumesc anticipat pentru sfat