avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Pensie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Pensie

La ce varsta se poate primi pensie anticipata partiala?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:38, 18 Octombrie 2017
Postati data nasterii .

Pensia anticipată parţială se acordă cu cel mult 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare, persoanelor asigurate care au realizat stagiile complete de cotizare prevăzute de lege, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Când pot să mă pensionez anticipat parțial ? nicolaescuana nicolaescuana Am lucrat in perioada iulie 1983-aprilie 2017. Sunt născută în septembrie 1962. Când pot să optez pentru pensie anticipată parțial? (vezi toată discuția)
Conditii pensionare anticipata partiala soucadan soucadan Buna ziua, barbat nascut in dec. 1958 cu un stagiu de cotizare de 34 ani,(fara armata, facultate) din care 17 ani lucrati in grupa II-a 100%, in ce conditii se ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala Anilisa Anilisa Daca sunt bărbat cu varsta de 60 ani si 6 luni si am 26 de ani de difuzare pot iesi la pensie anticipat partial? (vezi toată discuția)