avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cumpărare apartament cu datorii foarte mari la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cumpărare apartament cu datorii foarte mari la întreținere, parțial prescrise. Acceptarea datoriilor anulează prescrierea?

Buna ziua,
Doresc sa preiau un apartament care are datorii foarte mari la intretinere, acumulate in foarte multi ani.
Asociatia de locatari nu a intreprins niciodata vreun demers pentru recuperarea datoriilor.
Proprietarul actual poate plati asociatiei doar o mica parte din datorie.
Din ce am inteles, fiind vorba de multi ani, o parte din respectiva datorie este prescrisa.
Intrebarea mea este: daca accept la notar sa preiau toate datoriile apartamentului, mai ramane valabila prescrierea?
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:37, 30 Octombrie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am mai văzut așa o întrebare pe forum. Care este baza legală pentru care actualul proprietar nu poate vinde? Cred că e un raport juridic între el ca persoană fizică și asociație persoană juridică. Ce e prescris e gata prescris respectiv până nu intervine recunoașterea datoriei nu se resetează termenul de prescriere ca să înceapă unul nou. Eu cred că poate vinde.
Ultima modificare: Luni, 30 Octombrie 2017
dietmarkrutsch, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
dietmarkrutsch a scris:

Am mai văzut așa o întrebare pe forum. Care este baza legală pentru care actualul proprietar nu poate vinde? Cred că e un raport juridic între el ca persoană fizică și asociație persoană juridică. Ce e prescris e gata prescris respectiv până nu intervine recunoașterea datoriei nu se resetează termenul de prescriere ca să înceapă unul nou. Eu cred că poate vinde.


legea 230/2007

Articolul 20
(1) Proprietarii care isi instraineaza apartamentele sau spatiile cu alta destinatie decat aceea de locuinta sunt obligati ca la intocmirea formelor de instrainare sa faca dovada achitarii la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari.
(2) Notarii publici nu vor autentifica actele de instrainare fara o adeverinta din partea asociatiei de proprietari, care sa reprezinte dovada achitarii la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, eliberata in original sub semnatura presedintelui si a administratorului asociatiei de proprietari, cu precizarea numelui si prenumelui acestora, si cu stampila asociatiei de proprietari. Actele de instrainare incheiate cu nerespectarea acestei obligatii sunt nule de drept .
(3) In cazul existentei unor datorii catre asociatia de proprietari, instrainarea proprietatii se poate face numai daca se introduce in contract o clauza privitoare la preluarea datoriilor de catre cumparator.

solutiile, vi le-a dat @av Moraru mai sus

daca preluati datoriile prin contract, sigur ca va trebui sa le platiti.
Daca vreti sa nu platiti, fie le plateste vanzatorul, fie se judeca cu asociatia.

Dati-i avans, plateste datoria si va vinde fara datorii.
Ultima modificare: Luni, 30 Octombrie 2017
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare act de adjudecare??? Tonyde Tonyde Buna ziua! De 5 luni de zile am primit Act de Adjudecare pt un apartament in care m-am si mutat. Am prezentat la Asociatie Actul de Proprietate, am fost ... (vezi toată discuția)
Un proprietar are datorii la asociație, dar nu vrea să le plătească pentru că sunt ale celui de la care a cumpărat apartamentul. poate vinde fără adeverința de la asociație? c iancu c iancu Bună seara ! Vă rog frumos să mă lămuriți intr-o problemă . La vânzarea unui apartament este obligatoriu adeverința de la administrator ? ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament - adeverinta de la asociatia de locatari bograd bograd Buna ziua, In cazul in care vand un apartament am nevoie de aceasta adeverinta din care sa reiasa ca nu am datorii la intretinere. Adeverinta este un ... (vezi toată discuția)