avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitionare masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitionare masina

Bunaseara , as dorii sa stiu detaliat daca avetii timpul necesar sa ma lamuritii si pe mine daca vreau sa cumpar o masina imatriculata in romania ce acte trebuie sa fac cu propietarul ?
2. Se poate cumpara o masina de la alta persoana decat propietarul, un prieten de al lui sau sotie ,sot ? daca da atunci ce e necesar la acte din partea lor?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:15, 27 Octombrie 2017
Fiind vorba despre vehicul utilizat,este imperios necesar initial sa faceti o verificare temeinica a vehiculului,pentru a cunoaste exact starea tehnica a acestuia,eventual puteti realiza verificare in unitate service a marcii respective sau in alt service autorizat
Nu va hazardati sa achizitionati auto dupa aspectul exterior
Poate avea un aspect exccelent si sa nu aiba elementele de identificare,sau alte aspecte care sa constituie impedimente pentru inmatriculare
Daca hotarati achizitia,vanzatorul trebuie obligatoriu sa depuna la incheierea formalitatilor certificatul fiscal care atesta ca vanzatorul nu se inregistreaza cu debite in evidenta
Vanzatorul trebuie sa depuna si fisa de radiere auto
Se pot incheia formalitati de tranzactionare drept de proprietate auto de catre tert,numai daca proprietarul de fapt si de drept al vehiculului incheie procura in numele celui pe care il mandateaza sa desfasoare acte si actiuni cu scopul vanzarii vehiculului
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte auto Bujor Stănică Bujor Stănică Ce acte trebuie sa fac daca cumpar un autoturism inmatriculat din alt județ. Sau schimbat formularele? (vezi toată discuția)
Imatriculare 2018 ulescu ulescu Buna ziua ,am si eu o intrebare .,am cumparat o masina de la o persoana care nu era trecuta in actele masini , cu care am facut CV in 3 exemplare pe care mi sa ... (vezi toată discuția)