avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte auto

Ce acte trebuie sa fac daca cumpar un autoturism inmatriculat din alt județ. Sau schimbat formularele?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:58, 28 Ianuarie 2019
Nu s-a schimbat nici procedura de achizitie bun mobil si nici formalitatile
Este necesar sa incheiati document legal achizitie bun mobil
Pentru a preintampina situatii neplacute ,anterior demararii etapei de incheiere documente tranzactionare drept de proprietate vehicul,verificati temeinic starea vehiculului prin unitate service autorizata eventual dealerul marcii respective
Verificati temeinc ca vanzatorul sa fie proprietarul consemnat in documentele vehiculului,sa nu detina debite inregistrate la autoritatea fiscala ,sa va predea certificatul fiscal
Este de preferat sa incheiati documentul de achizitie vehicul prin birou notarial
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitionare masina ContSters442557 ContSters442557 Bunaseara , as dorii sa stiu detaliat daca avetii timpul necesar sa ma lamuritii si pe mine daca vreau sa cumpar o masina imatriculata in romania ce acte ... (vezi toată discuția)
Cumparare masina mariamanu mariamanu ce acte trebuie sa intocmesc la cumpararea unem masini daca tranzactia se face sambata? (vezi toată discuția)
Vanzare/cumparare masina popescueugen popescueugen Buna ziua. As dori sa-mi cumpar o masina dar fiind novice in asa ceva, nu stiu care sunt pasii de urmat in privinta actelor? (vezi toată discuția)