Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Câine care latră noaptea
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Câine care latră noaptea

Am un vecin de casă care are un câine de talie mare, un rotwailer Problema e ca pe la 3- 4 dimineaţa latră de trezește copii. Am încercat să vorbesc cu el,dar nu-l interesează. Știe cineva ce lege reglementează așa ceva sau ce solutie am??? Reclamație la Poliţia Locală, Poliţie???
Pentru inceput faceti o plangere la Politia locala in baza Legii 61/1991. Daca problema nu se rezolva astfe, inregistrati "concertul" si incercati sa gasiti macar un martor care a auzit si el latratul. Apoi il actionati in judecata cerand instantei sa il oblige sa inceteze.
Pacat de cainele neglijat care latra pentru ca nu a fost educat corect. Pentru el treaba s-ar putea sa se sfarseasca prost.
La curte, problema cu latratul patrupedelor este greu de solutionat,deoarece cei care inteleg sa aibe in gospodarie caini,ii iau tocmai cu scopul apararii proprietatii-respectiv sa atentioneze eventualii rau intentionati ca respectiva proprietate este aparata ,protejata de caine
Cainele se exprima si prezenta lui se evidentiaza si prin latrat
Specialistii precizeaza ca patrupedele canine detin anumite calitati dar si "lipsuri"
Cainele are auzul si mirosul foarte bune,dar vederea este scazuta
Este normal la casa,cainele sa latre ,in special noaptea cand nu distinge culori,forme,etc
Cel mai probabil Politia va va redirectiona catre Garda de Mediu, aceasta fiind institutia care se ocupa cu astfel de cazuri. Puteti depune o plangere online, se vor face cercetari, dar trebuie sa o completati cu datele personale complete de contact, inclusiv adresa dumneavoastra. Cele anonime sunt clasate.
Va recomand sa atasati la mailul pe care li-l trimiteti o inregistrare facuta noaptea ca proba impotriva vecinului. Din experienta va spun ca la prima vizita va primi un avertisment de care Garda va va instiinta si pe dumneavoastra prin e-mail. Daca situatia nu se schimba, reveniti cu acelasi numar de inregistrare si atunci va fi amendat.