Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 600

Buna ziua,
Am primit o notificare privind nedepunerea in termen a declaratiei privind venitul asigurat in sistemul public de pensii.
Este prima oara cand aud de prostia asta!
Va scriu mai jos exact textul notificarii:
Potrivit evidentelor noastre, ati realizat venituri din proprietate intelectuala si aveati obligatia depunerii formularului 600 pentru perioada 2015 .
Eu am lucrat in 2015 si am inteles ca daca ai contract de munca nu trebuie sa completezi acest formular.
Doresc sa stiu daca trebuie sa-l completez si sa-l depun si cum il completez.
Multumesc anticipat
Din acel an (asa cum este si in prezent) nu mai conta daca aveati sau nu in alta pare un contract de munca valabil si trebuia sa fi depus acea declaratie 600 si sa platiti contributia la pensie pentru acele venituri. Va rog sa cititi si informatiile de la adresa [ link extern ] /
Nu inteleg din linkul extern cum se completeaza !
Aveti la adresa urmatoare modelul de declaratie care era valabil atunci si, tot acolo, sunt si instructiunile de completare [ link extern ]
Cititi despre aceasta declaratie 600 si vedeti daca nu cumva ar fi trebuit sa o depuneti si in anii urmatori. Modelul pentru acesti ani intre timp s-a mai schimbat fata de cel pentru 2015.
Inca o intrebare! De unde iau sumele?