Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional - contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional - contract de munca

Buna ziua,

Incheierea unui act aditional se face inainte de producerea efectelor. Dar in actul aditional pot sa mentionez ca isi produce efectele incepand cu prima zi din luna chiar daca aceasta este o zi de sambata sau duminica? Sau trebuie sa mentionez ca isi produce efectele incepand cu prima zi lucratoare a lunii. (exemplu luna decembrie 2017, inregistrez in revisal cel tarziu in 29 noiembrie cu producere efecte 01,12,2017 sau cu producere efecte din 04,12,2017)?

Multumesc mult.
Orice modificare a unuia dintre elementele c.i.m. in timpul executarii acestuia impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii,

Data producerii efectelor unui act juridic poate fi o zi lucratoare sau o zi nelucratoare.

Transmiterea in REVISAL in data de 29.11.2017 inseamna ca actul poate avea ca data de producere efecte orice zi incepand cu data de 30.11.2017.