Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pentru o persoana fara discernamant curatela sau ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pentru o persoana fara discernamant curatela sau interdictie judecatoreasca

buna ziua, as dori sa aflu in baza caror acte se poate stabuli un curator pentru o persoana cu dementa mixta care sa o reprezinte in institutiile statului,si cine poate elibera aceste acte.
Adresati-va instantei de judecata cu ocerere prin care sa cereti punerea sub interdictie judecatoareasca , atasand si actele medicale care sa ateste acest diagnostic.Se va mai efectua si o expertiza medicala , in urma careia, daca va gasi de cuviinta, instnta va dispune numirea unei persoane care sa o reprezinte la inchieerea actelor juridice .
alta solutie nu este, ca am inteles ca punerea sub interdictie dureaza destul de mult, curatela nu se poate, cea data de autoritatea tutelera
Problema pe care o invocati se poate rezolva pe cale judecatoreasca,formuland la instanta de domiciliu a bolnavului o cerere de punere sub interdictiei.
Aceasta trebuie dovedita cu acte(mai ales acte medicale privind starea si diagnosticul bolnavului,fise medicale ,etc.)martori si expertiza medico-legala care sa concluzioneze asupra discernamantului persoanei in cauza si a necesitatii de a avea o persoana care sa ii administreze bunurile si veniturile.
Ulterior , in baza hotararii judecatoresti care constata incapabilitatea , din punctul de vedere al legii civile , autoritatea tutelara se va pronunta asupra unui tutore, care sa reprezinte interesele celui lipsit de discernamant.
Va trebui deschis proces de punere sub interdictie.
Pe durata procesului se va numi un curator.
Mai intai trebuie sa deschideti procesul.