Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... calatorie minor cu domiciliul în străinătate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

calatorie minor cu domiciliul în străinătate

Buna seara.Suntem o familie stabilita in Italia de 18 ani.Avem doua fete:una de 26 de ani
iar cealalta de 17 ani.Amandoua au pasapoarte cu domiciliul in Italia.Pot calatorii doar ele doua cu avionul de l9a Roma la Cluj Napoca si inapoi cu ocazia sarbatorilor de iarna?De ce alte documente mai au nevoie inafara de pasaport?
Multumesc anticipat!

gi-jane2, moderator
Minorii ce au depășit vârsta de 14 ani pot călători neînsoțiți în țări din Uniunea Europeană sau din afara ei.

italia.avocatnet.ro/content/...
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Conform carei legi?Multumesc
Cum copiii dvs sunt cetateni romani, va supuneti legii romanesti care zice ca minorii ( minori sunt copiii ce nu au implinit 18 ani) , calatoresc in afara tarii doar insotiti,
Legea e 248/2005 actualizata si completata.

ART. 30
(1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a
cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică
majoră, în următoarele cazuri:

a) minorului care este titular al unui document de călătorie
individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte în
străinătate însoţit de ambii părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi
condiţii şi împreună cu aceştia;
b) minorului care este titular al unui document de călătorie
individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte în
străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în
aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta numai dacă părintele însoţitor
prezintă o declaraţie a celuilalt părinte din care să rezulte acordul
acestuia cu privire la efectuarea călătoriei respective în statul sau în
statele de destinaţie, precum şi cu privire la perioada acesteia sau,
după caz, face dovada decesului celuilalt părinte;
c) minorului care este titular al unui document de călătorie
individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi care călătoreşte
în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în
aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta, fără a mai fi necesară
declaraţia celuilalt părinte, numai dacă părintele însoţitor face dovada
faptului că i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătoreascărămasă
definitivă şi irevocabilă sau că exercită singur autoritatea părintească
în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă
ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru
procesele începute cu data de 15 februarie 2013;
Lit. c) a alin. (1) al art. 30 a fost modificată de pct. 19 al art. I
din LEGEA nr. 175 din 6 iunie 2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 343 din
11 iunie 2013.
d) minorului care este titular al unui document de călătorie
individual sau, după caz, al unei cărţi de identitate şi care călătoreşte
însoţit de o altă persoană fizică majoră i se permite ieşirea în aceleaşi
condiţii şi împreună cu aceasta numai dacăpersoana însoţitoare prezintă
o declaraţie a ambilor părinţi
sau, după caz, a părintelui căruia i-a
fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi
irevocabilă, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească în
temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilăori
în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele
începute cu data de 15 februarie 2013, a părintelui supravieţuitor sau a
reprezentantului său legal, care săcuprindă acordul acestora cu privire
la efectuarea călătoriei respective de către minor, la statul sau statele
de destinaţie, la perioada în care urmeazăsă se desfăşoare călătoria,
precum şi datele de identitate a însoţitorului respectiv.

Sora cea mare trebuie sa prezinte si extras de cazier judiciar.

„(61) Prin excepție de la prevederile alin. (1) lit. b) și d), declarația celuilalt părinte, declarația ambilor părinți sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredințat minorul, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească, a părintelui supraviețuitor sau a reprezentantului său legal, privind acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate la ieșirea din România, nu este necesară atunci când minorul cetățean român cu domiciliul sau reședința în țara de destinație se deplasează însoțit în condițiile prezentului articol, în această țară.”

In concluzie, daca copiii prezinta pasaporte cu domiciliul in strainatate, fata cea mare nu mai trebuie sa prezinte declaratia dvs ca parinti ca sunteti de acord cu calatoria din Romania catre Italia.

V-as sfatui sa scrieti mail la politia de frontiera si sa intrebati acolo daca minora avand pasaport crds calatoreste insotita de sora ei majora in tara de domiciliu mai are nevoie de acordul dvs ca parinti si daca da sau nu, mai trebuie sa prezinte extras de cazier judiciar.

Am trimis doua mail-uri la politia de frontiera dar nu am primit nici un raspuns.Am telefonat la politia de frontiera de la aeroportul din Cluj Napoca.Nu prea erau siguri daca trebuie sau declaratia parintilor.Am cautat pe site-ul politiei de frontiera si am "descoperit" ca daca minorul este insotit de o persoana majora aceasta trebuie sa prezinte doar cazierul judiciar,nu are nevoie de acordul parintilor.Important este ca minorul se deplaseaza in tara in care are domiciliul.Singurul meu dubiu a ramas daca trebuie sau nu o declaratie din care sa rezulte ca fata cea mare o insoteste pe cea mica.