Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 91/2017 - Ce se intampla daca salariatul nu vrea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 91/2017 - Ce se intampla daca salariatul nu vrea sa semneze actul aditional ?

Ok. Ce se intampla daca salariatul NU VREA sa semneze actul aditional pe motiv ca angajatorul nu i-a ajustat salariul brut a.i. salariatul sa ramana cu salariul net de pana acum ?
Despre ce act aditional este vorba , intrucat prin ajustare nu are cum sa i se scada netul.
Citez:

"Plecând de la cele expuse mai sus și subliniind încă o dată ideea că angajatorii nu vor avea nimic de pierdut (financiar) dacă le vor ajusta salariile angajaților astfel încât aceștia să nu aibă de pierdut din 2018, trebuie să precizăm că modificarea salariului se face printr-un act adițional la contractul de muncă, iar chestiunea trebuie făcută pentru fiecare salariat în parte."

Deci, angajatorul va chema fiecare salariat in parte sa semneze un act aditional. Ce se intampla daca prin acest act aditional angajatorul nu vrea sa ajusteze brutul a.i. salariatului sa-i scada salariu net ?

Acuma, eu ca salariat daca refuz sa semnez acest act aditional prin care mi-ar scadea salariul net, ce se intampla ?
Dorel2018, utilizator
Ramaneti cu acelasi salariu la care se vor retine noile contributii .
Multumesc. Ce tara minunata, ce legi minunate :)))
In primul rand, prin acest aditional nu se scade netul, ci ramane la fel, asta e ideea.
In afara de asta, nu inteleg exact ce doreste angajatorul dv. si ce anume brut va propune. Puteti fi mai explicit?