Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cu cat trebuie sa creasca brutul salariatilor scutiti ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cu cat trebuie sa creasca brutul salariatilor scutiti de impozit (programatori) pentru a ramane cu acelasi net de la 1 ianuarie?

Peste tot exista tot felul de calcule referitor la cu cat trebuie marit brutul angajatilor pentru a ramane cu acelasi salariu in mana dupa legea privind trecerea contributiilor de la angajator la angajat. Procentul este in jurul de 20%. Nu am gasit pe niciunde un articol care sa spuna ce se intampla cu programatorii care au acea scutire de 16%. Departamentul de contabilitate din firma la care lucrez a mentionat ca la cererea patronului, se va face in asa fel incat sa ramanem in mana (net) cu acelasi salariu ca si pana acum. Intrebarea mea este: cat ar trebui sa ma astept sa imi fie marit salariul pentru a mi se pastra netul actual, avand in vedere ca sunt programator, scutit de impozit si nu as dori sa semnez un act aditional, rapid, la gramada, si cand voi primi salariul sa observ ca nu au fost bine facute calculele si am mai putin decat am acum?
Care este salariul net al dvs.?
Eu 6500 lei (net), fratele meu 4500 lei (net). Ambii lucram ca și programatori scutiți de impozit. Mulțumesc anticipat pentru răspuns. :)
Salariul dvs ar trebui sa fie de 10000 lei brut / luna
[ link extern ] /

Salariul fratelui dvs ar trebui sa fie de 6923 lei
[ link extern ] /