avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 163 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere auto

Cum pot radia un autoturism in calitate de unic nostenitor al proprietarului, fara ca acesta sa fie inclus in masa succesorala? Doresc radierea intrucat acesta a fost dat spre folosinta unei alte persoane de catre proprietar in timpul vietii, in baza unui contract de comodat, iar dupa decesul proprietarului, persoana care detinea autoturismul in baza contractului de comodat nu a inapoiat decat actele masinii si placutele cu numarul de inmatriculare.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:03, 21 Decembrie 2017
Interventii,modificari asupra documentelor bunului mobil nu pot fi exercitate decat de catre proprietarul de drept al vehiculului sau de catre persoana mandatata de catre acesta
Dv nu detineti calitatea de proprietar,respectiv nu puteti solicita radierea auto
in speta dv,dupa dezbaterea succesiunii trebuie sa analizati cu mare atentie intentia de radiere atat timp cat nu cunoasteti execat statutul vehiculului
Este de preferat ca dupa dezbaterea succesiunii,in baza certificatului de mostenitor sa va adresati catre SPR evidenta auto

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere auto claudia030175 claudia030175 Se poate radia si scade din evidenta fiscala un autoturism printr-o declaratie notariala ca nu il mai detin ? E valabil si daca apartine SRL? Cat costa o ... (vezi toată discuția)
Radiere auto fara masina silviub1234 silviub1234 Buna ziua. In urma cu mai multi ani, tatal meu a avut o Dacie. Acum el a decedat, Masina e de negasit, am insa numerele de inmatriculare gasite in casa. Imi ... (vezi toată discuția)
Radiere din circulatie CeliaMariana CeliaMariana Buna seara! Cum pot radia un autoturism pe care nu l-am înmatriculat pe numele meu? Mentionez ca am actele in original ale masinii si contract de vanzare ... (vezi toată discuția)