Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... sesizarea efectuatã de asociaþie cãtre o ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

sesizarea efectuatã de asociaþie cãtre o instituþie publicã

O asociaţie formulează o sesizare la o anumită instituţie publică. Aceasta ne răspunde şi ne comunică şi faptul că, nu vom putea folosi răspunsul în interesul propriu al reprezentanţilor asociaţiei.
Menţionez că, suntem o asociaţie înfiinţată în baza Ordonanţei 26/2000, iar potrivit art.4 "Asociaţia este subiectul de drept constituit de trei sau mai multe persoane care, pe baza unei înţelegeri, pun în comun şi fără drept de restituire contribuţia materială, cunoştinţele sau aportul lor în muncă pentru realizarea unor activităţi în interes general, al unor colectivităţi sau, după caz, în interesul lor personal nepatrimonial. .
Aş dori să dezbatem puţin acest aspect.
Raspunsul institutiei publice este legal si fondat intrucat persoana juridica a formulat sesizarea si nu asociatii in calitatea lor de persoane fizice.