Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ingradirea dreptului la munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ingradirea dreptului la munca

sunt fost ofiter de pompieri, am fost condamnat iar la momentul actual sunt reabilitat. doresc sa particip la concurs pentru ocuparea unui post de ofiter . In conditiile de participare se specifica la unul din subpuncte - “ să nu aibă antecedente penale, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;” dar la urmatorul aliniat cu referire directa la cadre militare in rezerva “ să nu fi fost trecuţi în rezervă în condiţiile art. 85 lit. d), i), j), k) şi ale art. 87 din Legea nr. 80/1995 privind Statutul cadrelor militare, cu modificările şi completările ulterioare. doresc sa imi spuneti daca pot participa la acest concurs, eu considerand, conform art.169, alin.1 Cod penal, " Reabilitarea face sa inceteze decaderile si interdictiile, precum si incapacitatile care rezulta din condamnare." pentru ca legea este mai presus decat un ordin al ministrului.
Daca a intervenit reabilitarea, atunci puteti participa la acel concurs.
Va multumesc. La multi ani! Un nou an de poveste!

Cornel Vasile a scris:

Daca a intervenit reabilitarea, atunci puteti participa la acel concurs.