Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Sunt divortata si am un copil de 11 ani. Fostul sot s-a recasatorit si are un copil din a doua casatorie. Dupa nasterea acestuia, ne plateste o pensie alimentara de cca 160 lei/lunar, motivand ca mai are un copil si a ramas si fara servici. Este corect?
Cum pot sa aflu ce venituri reale are, pentru ca stiu ca are un loc de munca in imobiliare si primeste comision din vanzari? Pot cere in instanta o recalculare a pensiei alimentare?
Cat ar trebui sa plateasca, aveti vreo hotarare jud ?
Am hotararea judecatoreasca obtinuta dupa divort, de acum 10 ani. Cuantumul era stabilit la nivelul salariului minim pe economie de la acea data, in jur de 70-80 lei. Intre timp fostul sot a majorat cuantumul pensiei singur(la nivelul salariului minim, tot timpul), de frica sa nu trimit la servici cerere de majorare. Suma maxima a fost de 160 lei.
Trebuie sa apelati la instanta sa se recalculeze, stabilindu-se la nivelul salariului actual sau la salariul minim pe ec daca nu are venit. Va avea ocazia sa aduca si el certificatul copilului mai mic.
gi-jane2, moderator
Cum se procedeaza? Am inteles ca se poate trimite cererea si prin posta, anexand copie dupa hotararea judecatoreasca.