Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Majorare pensie de intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Majorare pensie de intretinere minor

Cum pot cere in instanta majorarea pensiei alimentare pt 1 minor? Am o hotarare judecatoreasca din 2006, la nivelul salariului minim de atunci, intre timp fostul sot si-a actualizat singur suma de plata in fiecare an, la fiecare majorare a salariului minim(motivand ca nu are servici, el de fapt lucrand la diferite firme imobiliare, fiind platit din comisioane care nu pot fi luate in considerare la calculul pensiei de intretinere, nefiind venit fix). El s-a recasatorit si are un alt copil din a doua casatorie, si si-a recalculat singur cat trebuie sa plateasca, pana in luna decembrie 2017 a platit 160 lei/lunar. Pe anul 2018 a trimis pina acum doar 160 lei(care nu stiu pe ce luna sunt, intrucat nu vrea sa scrie pe mandatul postal ce reprezinta). I-am cerut recent sa-si reactualizeze suma de plata la salariul minim din ian2018, si sa plateasca diferentele restante (din cate am inteles ar trebui sa plateasca 193 lei/lunar). Doresc sa obtin o alta hotarare judecatoreasca, in care sa arat ca nevoiele minorului au crescut(are 12 ani) si as dori sa stiu daca pot trimite prin posta la Judecatorie cererea+actele necesare si sa se judece in lipsa. Am inteles ca nu trebuie taxa de timbru.
Se poate trimite prin intermediul serviciilor postale cererea de chemare in judecata, insotita de actele doveditoare, solicitand in cuprinsul cererii judecarea in lipsa Dumneavoastra...