Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa timbru

cat este taxa de timbru pt. actiune de constatare ?
Buna ziua,

trebuie sa fiti mai explicit;

sunt actiuni prin care se pronunta o hotarare care tine loc de act de vz cumparare caz in care se timbreaza la valoarea;

deci, solicitati sa se constate ce?

Avocat Boncu
nu tine loc de c v-c si nici nu implica sume
mars_on_line, utilizator
Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru
a) cereri pentru constatarea existentei sau neexistentei unui drept nepatrimonial 19 lei;
a1) cereri in anularea sau declararea nulitatii unui act juridic nepatrimonial 12 lei;
b) cereri care privesc dreptul de folosinta a locuintelor sau a unor 10 lei
incaperi, nelegate de plata anumitor sume de bani, precum si cereri de
ordonanta presedintiala al caror obiect nu este evaluabil in bani
c) cereri pentru stabilirea calitatii de mostenitor, a masei succesorale, 19 lei
cereri de raport, cereri de reductiune a liberalitatilor si cereri de partaj
Separat de aceasta taxa, daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea
acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor in cadrul
cererilor de mai sus, taxa judiciara de timbru se datoreaza de titularul cererii
la valoarea contestata;i;
Sper ca v-am ajutat.

Se pare ca nu ati revizuit actualizarile din Legea146/1997 privin taxele de timbru, modificata si completata prin Legea nr.276/2009. Se taxeaza la valoare cererea privind constatarea existentei sau inexistentei unui dr. patrimonial. ''Dispozitiile art.2 alin. (2 ) -se aplica in mod corespunzator si cererilor privind declararea nulitatii, anularea, rezolutiunea sau rezilierea unui act juridic patrimonial''.;
- cereri de raport - 3% din valoarea bunurilor a caror raportare se solicita.
- stabilirea masei succesorale - 3% din valoare
Avocat Irina Carmen Cristea, Avocat
Multumesc .