Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bulevardul Ghencea
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bulevardul Ghencea

Daca o patre a carosabilului are 5 m latime pe un sens , se poate considera o banda sau doua .? Mentionez ca nu este marcata, decat axa drumului care delimiteaza sensurile prin linie continua si discontinua unde permite virajul stanga.
Articolul 6-oug195
7. banda de circulatie - subdiviziunea longitudinala a partii carosabile, materializata prin marcaje rutiere sau alte mijloace, daca are o latime corespunzatoare pentru circulatia intr-un sens a unui sir de vehicule, altele decat vehiculele care se deplaseaza pe doua roti;

Daca are o latime de 5 m atunci se considera o singura banda, este evident ca nu pot circula in paralel doua autobuze 126 sau 173.
Politia Rutiera " Udriste " sustine ca acolo sunt 2 benzi pe sens . Carosabilul avand 5 m latime. Iar pe contrasens sunt 2 benzi delimitate prin marcaj vizibil si latime de 6,5 m. Este vorba de Bulevardul Ghencea 134. Sensul de mers Prelungirea Gencea- capatul tramvaiului 41.
ChristianAndreea, utilizator
Deci pe aceasta banda poti vira la stanga oriunde esti incadrat ?
Nu inteleg! Cand este o singura banda esti pe banda, pentru a vira la stanga te apropii de axul drumului si schimbi directia de mers.
A fost accident cu victime? Atunci s-a intocmit dosar penal.
Spre capatul lui 41 este o singura banda, invers sunt 2 benzi.
[ link extern ]
Care au fost imprejurarile producerii accidentului?