Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Care este diferenta dintre autoritate publica si ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Care este diferenta dintre autoritate publica si institutie publica?

Care este diferenta dintre autoritate publica si institutie publica? Exista vreo diferanta?
In categoria autoritatilor publice intra: Parlamentul, Presedintele Romaniei, Guvernul, consiliile locale alese din comune, orase si din subdiviziuni administrativ teritoriale ale municipiilor, primarii alesi, consiliile judetene alese, prefectul ( prefectura ), instantele judecatoresti, parchetele care functioneaza pe langa instantele judecatoresti, Consiliul Superior al Magistraturii.

Institutiile publice sunt persoane juridice care desfasoara activitati excluse initiativei private, ceea ce inseamna ca nu pot fi desfasurate de persoane fizice si nici de persoane juridice de drept privat. Din categoria institutiilor publice fac parte: INM, IML "Mina Minovici", Institutul de Expertize Criminalistice, Institutul National pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor, Banca Nationala a Romaniei, Uniunea Nationala a Barourilor din Romania, Uniunea Nationala a Notarilor Publici, Institutul de Sanatate Publica din Bucuresti etc.
Multumim.
Mai jos un link cu explicatii pe care l-am gasit.

[ link extern ] /
IulianBC, utilizator