Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Refuzul unui răspuns in 30 zile de la înregistrare a ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Refuzul unui răspuns in 30 zile de la înregistrare a unei plângeri la primărie.

O persoana care desi are mai multe plageri la primărie cu privire la colectarea picaturii streasinii ce cade pe proprietatea vecina, inca nu a facut acest lucru. Si Inspectoratul in Constructii al Judetului a sesizat primaria cu privire la acest lucru iar primaria nu a dispus nimic. Mai mult primaria a refuzat sau a omis intentionat sa-mi raspunda in termen de 30 zile la o adresa inregistrata cu privire la acest fapt. In cazul de fata, ce instituție publica poate obliga primăria sa urmărească execuția lucrărilor de colectare a picăturii streasinii si ce pot face eu in cazul in care funcționarii din primărie nu îmi răspund la sesizări in termen de 30 zile.
Va multumesc!
Puteti deschide actiune in instanta impotriva primariei conform prevederilor Legii contenciosului administrativ nr. 554/ 2004 pentru ca nu ati primit raspuns in cele 30 de zile calendaristice prevazute de OG nr. 27/ 2002 art.8 cu modificarile si completarile ulterioare privind petitiile.