Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... reclamatie la primarie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

reclamatie la primarie

Va salut! Am depus la primarie o cerere la registratura, am numar de inregistrare. Care este perioada de timp dupa care legal trebuie sa primesc raspuns, de orice forma, dar sa-l primesc? Este vorba de 30 de zile? Cate zile se poate intarzia cu raspunsul din partea autoritatii (Primarie) pana cand ma pot adresa la Contencios Administrativ (C.A.)? Pot sa ma adresez la C.A.?
Va multumesc!
Raspunsul trebuie sa va fie remis in 30 de zile de la primirea sesizarii,apoi puteti sesiza instanta de contencios administrativ
OG nr 27/2002 ,precizeaza ca termenul de raspuns la petitii ,este de 30 de zile
Constituie abatere disciplinara si se sanctioneaza conform dispozitiilor L nr 188/1999 republicata privind statutul functionarilor publici,
a) nerespectarea termenului de solutionare a petitiilor, prevazute in prezenta ordonanta
De asemenea sunt aplicabile si prevederile L nr 554/2002 a contenciosului administrativ,art 1 al 1 nesolutionarea in termen legal a unei sesizari
termenul maxim este de 45 de zile, nu 30.
o.g. 27/2002
"ART. 8
(1) Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.
(2) Pentru soluţionarea petiţiilor transmise, potrivit art. 6^1, de la alte autorităţi sau instituţii publice, termenul de 30 de zile curge de la data înregistrării petiţiei la autoritatea sau instituţia publică competentă.
ART. 9
În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul prevăzut la art. 8 cu cel mult 15 zile." :)