avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Rovinieta cheltuiala deductibila sau nedeductibila.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Rovinieta cheltuiala deductibila sau nedeductibila.

Avem doua masini, una este folosita de director si cealalta pentru distibutie, luminati-ma cu aceasta rovinieta ce fel de cheltuiala este deductibila sau nedeductibila.
In OUG 34/2009 se precizeaza doar ca chelt. de intretinere si reparatii sunt deductibile la cel mult o masina din cei cu functie de conducere, despre restul nu se precizeaza nimic.
In Codul fiscal art. 21 la chelt cu deductibilitate limitata lit. n. este trecut ch de intretinere si repar. deductibile la 1 masina din cei cu functia de conducere, la chelt nedeductibile din Codul fiscal nu este precizat nimic despre chelt de intretinere si reparatii.
Nu se precizeaza clar in OUG si nici in CF, va rog sa ma luminati, le-am citi de multe ori si CF si OUG dar nu m-am luminat inca probabil am un val pe ochi.
Cel mai recent răspuns: niko 94 , utilizator 08:25, 21 Octombrie 2009
aplicati regula: "tot ce nu e interzis, e permis" si considerati-o cheltuiala deductibila dpdv fiscal.

succes!
Pt. masina folosita de director am inteles ca este chelt deductibila , dar pt masina folosita la distributie nu inteleg. Dv. sustineti ca este si pt mas de la distributie chelt. deductibila.
niko 94 a scris:

Avem doua masini, una este folosita de director si cealalta pentru distibutie, luminati-ma cu aceasta rovinieta ce fel de cheltuiala este deductibila sau nedeductibila.
In OUG 34/2009 se precizeaza doar ca chelt. de intretinere si reparatii sunt deductibile la cel mult o masina din cei cu functie de conducere, despre restul nu se precizeaza nimic.
In Codul fiscal art. 21 la chelt cu deductibilitate limitata lit. n. este trecut ch de intretinere si repar. deductibile la 1 masina din cei cu functia de conducere, la chelt nedeductibile din Codul fiscal nu este precizat nimic despre chelt de intretinere si reparatii.
Nu se precizeaza clar in OUG si nici in CF, va rog sa ma luminati, le-am citi de multe ori si CF si OUG dar nu m-am luminat inca probabil am un val pe ochi.


Asa cum v-a spus si dl Plopeanu cheltuielile cu rovigneta nu intra sub incidenta OU 34/2009 si deasemenea si amortizarea, asigurarile, taxele locale etc pentru orice fel de autovehicul.
Sub incidenta OU 34/2009 intra doar cheltuielile cu combustibilul si cheltuielile cu intretinerea, reparatiile.
Da, am inteles, dar daca am o factura de reparatii pt masina folosita la distributie
cum este chel deductibila sau nedeductibila?
Multumesc pt lamuriri
niko 94 a scris:

Da, am inteles, dar daca am o factura de reparatii pt masina folosita la distributie
cum este chel deductibila sau nedeductibila?
Multumesc pt lamuriri


Restrictiile impuse de OU 34/2009 referitor la cheltuielile cu functionarea, intretinerea si reparatiile se refera doar la auto alocate persoanelor cu functii de conducere (deductibile la un auto per cap de manager). Deci deductibilitatea acestor cheltuieli aferente autovehiculelor alocate compartimentului de distributie sunt deductibile.

Alte discuții în legătură

Cheltuieli combustibili + tva deductibili cheltuieli lumi71 lumi71 O unitate asigura transport cu masina de serviciu pentru fiecare salariat in parte (fiecare salariat are o masina de serviciu cu care se deplaseaza la servici) ... (vezi toată discuția)
Neclaritati in legatura cu tva gabiclenciu gabiclenciu Va rog sa ma luminati ca nu mai pricep nimic.Este deductibil TVA-ul in cazul unei autoutilitare care transporta marfa -luata in leasing financiar in 2006? - ... (vezi toată discuția)
Tva leasing si cheltuieli aferente leasingului tomozeimihaela tomozeimihaela Buna ziua. Am achizitionat in noiembrie 2008 doua masini (una pt.administrator si una pt. contabil)prin contract de leasing financiar .Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)