Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare bani primiti in cont
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare bani primiti in cont

daca o persoana fizica primeste bani de la o alta persoana fizica prin banca ca nu sunt din aceeasi localitate se considera venit pentru persoana care primeste? daca se impoziteaza si daca plateste si contributii?
multumesc
george-neagu, moderator
Depinde daca banii respectivi sunt primiti ca imprumut sau altfel de ajutor financiar de la rude sau prieteni, caz in care nu este considerat venit si daca ei sunt primiti in urma unor prestatii economice sau vanzari de bunuri tot ca activitate economica, caz in care se impoziteaza.