avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere disciplinara sau demisie ??!!??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere disciplinara sau demisie ??!!??

unui salariat i s-a intocmit referat privind o abatere disciplinara savarsita.
ulterior acestui referat (dar inainte de inceperea cercetarii disciplinare) salariatul si-a dat demisia.
cum procedez in acest caz? ce cale urmez? #-o cea a cercetarii disciplinare sau a denisiei? pe ce temei legal??
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Monica H. , Consilier juridic 12:56, 21 Octombrie 2009
Dupa pararea mea, daca si-a dat demisia nu cred ca puteti sa-l cercetati disciplinar.
Prerogativa disicplinara poate fi exercitata de catre angajator numai asupra salariatilor sai.
Daca a cim-ul a incetat prin demisie, persoana nu mai este angajatul dvs, deci nu il mai puteti sanctiona disciplinar.
Daca se mai afla in perioada de preaviz, este posibil.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Octombrie 2009
Edbah, utilizator
Tehnic, se poate sa il cercetati disciplinar, si sa il si concediati disciplinar, chiar daca si-a dat demisia.
Singura conditie este sa respectati procedura legala, si mai ales termenele ei inainte de expirarea preavizului de demisie. Mare grija: trebuie sa il convocati cu 5 zile lucratoare inainte de sedinta (calculate dupa procedura civila, fara prima si ultima), ceea ce va lasa foarte putin timp sa tineti sedinta, sa intocmiti proces - verbal si sa emiteti decizia legala de concediere. Greu, dar nu imposibil...

Alegerea va apartine, ca angajator!

Temei legal exista in oricare dintre situatii, si pentru demisie, si pentru concediere (pana la implinirea preavizului, angajatul are toate drepturile si obligatiile aferente cim, deci si obligatii "disciplinare").

Totusi, sfatul meu este sa va ganditi bine daca doriti sa il concediati: in cazul concedierii, sansele sa castige o contestatie in instanta sunt mai mari decat in cazul demisiei (evident). Pana la urma, si cu demisia ajungeti la acelasi rezultat - incetarea cim, si nici nu mai pierdeti timpul cu cercetarea, intocmait hartzoage, etc... In afara de cazurile in care vorbim si de raspundere patrimoniala/penala/contaventionala, eu ma consider intotdeauna multumit sa inlocuiesc o concediere disciplinara cu o demisie (in orice faza a cercetarii, dar mai ales la inceput).

Va doresc spor!
Ultima modificare: Miercuri, 21 Octombrie 2009
smeagull, utilizator
Perfect de acord cu colegul smeagull.

Acum, daca tot ati scapat de el, de ce sa nu stati linistiti?
Nu mai creati premisele unui proces care s-ar putea sa va coste, nu mai consumati energie, timp si hartie inutil.
Lasati-l sa plece si gata.
Demisie cu preaviz si nu va complicati,dar depinde si de abaterea savarsita.

Alte discuții în legătură

Conflict de munca!!! victorkif victorkif buna,am si eu o problema....u n angajat si-a dat demisia in timpul concediului de odihna, acordand patronului preavizul de 15 zile. patronul i-a desfacut ... (vezi toată discuția)
Suspendarea cim anonim001 anonim001 Mi s-a suspendat CIM in urma cercetarii disciplinare , pentru incalcarea regulamentului intern al societatii. In acesta situatie pot sa imi mai depun demisia ... (vezi toată discuția)
Demisie prin amenintare - ajutor!!!!! ildyt ildyt BUNA SEARA, Lucrez intrun lant farmaceutic,iar azi am fost asteptata la servici de sefi cu demisia scrisa pe masa cu data de azi si intimadata sa-l semnez. ... (vezi toată discuția)