Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere disciplinara sau demisie ??!!??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere disciplinara sau demisie ??!!??

unui salariat i s-a intocmit referat privind o abatere disciplinara savarsita.
ulterior acestui referat (dar inainte de inceperea cercetarii disciplinare) salariatul si-a dat demisia.
cum procedez in acest caz? ce cale urmez? #-o cea a cercetarii disciplinare sau a denisiei? pe ce temei legal??
va multumesc
Dupa pararea mea, daca si-a dat demisia nu cred ca puteti sa-l cercetati disciplinar.
Prerogativa disicplinara poate fi exercitata de catre angajator numai asupra salariatilor sai.
Daca a cim-ul a incetat prin demisie, persoana nu mai este angajatul dvs, deci nu il mai puteti sanctiona disciplinar.
Daca se mai afla in perioada de preaviz, este posibil.
Edbah, utilizator
Tehnic, se poate sa il cercetati disciplinar, si sa il si concediati disciplinar, chiar daca si-a dat demisia.
Singura conditie este sa respectati procedura legala, si mai ales termenele ei inainte de expirarea preavizului de demisie. Mare grija: trebuie sa il convocati cu 5 zile lucratoare inainte de sedinta (calculate dupa procedura civila, fara prima si ultima), ceea ce va lasa foarte putin timp sa tineti sedinta, sa intocmiti proces - verbal si sa emiteti decizia legala de concediere. Greu, dar nu imposibil...

Alegerea va apartine, ca angajator!

Temei legal exista in oricare dintre situatii, si pentru demisie, si pentru concediere (pana la implinirea preavizului, angajatul are toate drepturile si obligatiile aferente cim, deci si obligatii "disciplinare").

Totusi, sfatul meu este sa va ganditi bine daca doriti sa il concediati: in cazul concedierii, sansele sa castige o contestatie in instanta sunt mai mari decat in cazul demisiei (evident). Pana la urma, si cu demisia ajungeti la acelasi rezultat - incetarea cim, si nici nu mai pierdeti timpul cu cercetarea, intocmait hartzoage, etc... In afara de cazurile in care vorbim si de raspundere patrimoniala/penala/contaventionala, eu ma consider intotdeauna multumit sa inlocuiesc o concediere disciplinara cu o demisie (in orice faza a cercetarii, dar mai ales la inceput).

Va doresc spor!
smeagull, utilizator
Perfect de acord cu colegul smeagull.

Acum, daca tot ati scapat de el, de ce sa nu stati linistiti?
Nu mai creati premisele unui proces care s-ar putea sa va coste, nu mai consumati energie, timp si hartie inutil.
Lasati-l sa plece si gata.
Demisie cu preaviz si nu va complicati,dar depinde si de abaterea savarsita.