avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pact comisoriu vs exceptia de neexecutare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pact comisoriu vs exceptia de neexecutare

Am un contract sinalagmatic intre A si B in care este inserat un pact comisoriu de gradul 4 in favoarea lui A (daca B nu isi indeplineste obligatiile in termen de X zile, contractul este rezolvit de plin drept s.a.m.d.).

A ii cere lui B sa-si execute obligatia. B refuza, pretinzand ca A sa execute primul si, pentru ca A nu se conformeaza, B invoca exceptia de neexecutare. In acest moment, are A posibilitatea sa invoce pactul comisoriu si sa ceara rezolutiunea contractului?
Cel mai recent răspuns: ContSters56778 , utilizator 17:06, 21 Octombrie 2009
Exceptia de neexecutare de obicei se invoca in fata instantei. Partiel contractante si-o pot si ele invoca insa efectul acestei exceptii se produce numai in instanta.

A poate, daca nu exista proces pe rol, sa se foloseasca de pactul comisoriu.

rezolvartea situatiei depinde si de natura contractului respectiv
Exceptia de neexecutare a contractului sau exceptio non adimpleti contractus se poate invoca in contractele sinalagmatice:
-chiar daca n-a fost sesizata instanta de judecata
- chiar daca n-a existat vreo punere in intarziere
- sa existe o neexecutare a obligatiei contractuale, totala sau partiala.

A poate sa invoce rezolutiunea.;)
Ultima modificare: Miercuri, 21 Octombrie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Eu n-am inteles foarte bine ce fel de pact comisoriu a fost inserat...
E doar in favoarea lui A?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pact comisoriu michi michi imi poate da cineva o clasificare a pactelor comisorii I< II >II>IV cu explicatii la fiecare?


Mii de multumiri (vezi toată discuția)
Exceptia de neexecutare a contractului robertsega32 robertsega32 Exceptia de neexecutare a contractului sau executare defectuoasa poate fi ridicata si la un termen ulterior, daca nu a fost invocata prin intampinare? (vezi toată discuția)
O speta de la facultate vwx vwx Buna ziua. Sunt student in anul II la Drept in cadrul UB si am intalnit o speta care mi-a pus ceva probleme. Cum nicio explicatie primita pana acum nu a reusit ... (vezi toată discuția)