avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul indemnizatie concediu maternal in continuare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul indemnizatie concediu maternal in continuare

Buna ziua, Am inceput concediul maternal cu data de 26 oct 2017. La acea data, media veniturilor brute din ultimele 6 luni era peste plafonul celor 12 salarii minime brute (12 x 1450 ron=17400 ron plafon). Prin urmare, indemnizatia pentru concediul medical intial s-a calculat plecand de la suma plafonata de 17400 ron.
Din 1 ianuarie 2018 plafonul de 12 salarii minime brute s-a marit la suma de 22800 ron ca urmare a majorarii salariului minim brut de la 1450 ron la 1900 ron. Media salariului brut din cele 6 luni anterioare CM este acum sub acest plafon de 22800 ron.
Intrucat baza de calcul a indemnizatiei o reprezinta media salariului din ultimele 6 luni, nu trebuie recalculata indemnizatia maternala pentru lunile ianuarie si februarie, acum ca plafonul s-a eliminat? La plata indemnizatiei in ianuarie, angajatorul a mentinut media zilnica din lunile oct-dec 2017, justificand ca se mentine baza de calcul a CM initial, respectiv suma plafonata de 17400 ron.
Multumesc mult.

Alte discuții în legătură

Calcul concediu de maternitate carcotasa01 carcotasa01 Buna ziua, Va rog sa imi raspundeti si mie la cateva intrebari : 1.La calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate se ia media veniturilor brute ... (vezi toată discuția)
Baza calcul concediu medical abmail abmail Buna ziua, Cum se calculeaza baza pentru concediul medical? Incepand cu 1 dec 2015 am schimbat locul de munca. Anterior am avut un salariu brut de 6500 lei. ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu prenatal Ioana P. Ioana P. Buna ziua! Am intrat in concediu prenatal in decembrie 2017. Pe luna noiembrie mi s a luat in calcul un venit de 17400 lei (echivalentul a 12 salarii minim ... (vezi toată discuția)