Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot sa ma pensionez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot sa ma pensionez?

Buna ziua,
Sunt nascuta in 05.07.1956.
Am o vechime in munca de 32 de ani.
In acest timp am lucrat:
- in grupa a II a de munca -19 ani si 1 luna,
- in grupa I de munca - 1 an si 6 luni.
Restul perioadei am lucrat in conditii obisnuite de munca.
In aceasta perioada de 32 ani de munca, un an am fost incadrata ca somer, restul de timp, lucrandu-l efectiv, dupa cum am precizat anterior.
As vrea sa stiu cand am dreptul sa ma pot pensiona, anticipat sau la limita de varsta.
Multumesc anticipat pentru timpul acordat.
Mariatomas
Stagiul de cotizare: 30 ani
Virsta de pensionare: 56 ani
Date generale: O doamna nascuta in 1956 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 60 de ani; stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar stagiul minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Pentru activitatea desfasurata in grupe de munca stagiului realizat de 32 de ani i se adauga stagiul aferent grupelor I si II, stagiu care este de 5 ani si 3 luni, rezultand un stagiu total de 37 de ani si 3 luni. Perioada in care ati beneficiat de somaj este perioada asimilata stagiului de cotizare.
Conditia referitoare la stagiul de cotizare este indeplinita pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru cei 20 de ani intregi realizati in grupe de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni.

Prin urmare, de pensie anticipata partiala puteti beneficia cand veti implini 55 de ani iar de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 55 de ani si 6 luni.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Stimata doamna Pintea, multumesc mult pentru raspunsul pe care mi l-ati dat.
Cu respect, Mariatomas

De asemenea, multumiri si d-nei Monya.