Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua

Cat la suta sanse sunt condamnarea la inchisoare pt o acuzatie de delapidare mentionez ca nu am avut nici un fel de probleme cu legea, si ce sanse sunt ca procurorul sa ceara interdictia parasirii tarii pe perioada cercetarii penale in conditiile in care eu castig banii acum lucrand in strainatate. Va multumesc
Despre ce sumă e vorba?
Buna ziua,
Individualizarea de pedeapsa nu o stabileste un avocat, nimeni nu poate da pronosticuri fara sa fi studiat dosarul. Va sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat care sa se ocupe de asta si dupa sa stabiliti strategia de urmat.
Problema nu se pune pe cote prestabilite in mod generic.

Individualizarea judiciara a pedepsei se face in functie de mai multe criterii.

Daca lucrati in strainatate si aveti acte doveditoare avocatul va poate apara in concret ca sa nu va fie afectat dreptul la munca si alte drepturi fundamentale printr-o masura preventiva care sa va incalce libertatea de miscare.Avocatul poate lua atitudine daca ar vrea procurorul sa dispuna o masura preventiva.
Apararile difera foarte mult de la avocat la avocat si din acest motiv dreptul persoanei de a-si alege avocatul este garantat constitutional.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat